O nás

Ježíškova vnoučata jsou projektem Českého rozhlasu, který od roku 2020 patří pod křídla jeho nadačního fondu. 

Ježíškova vnoučata samotná vznikla tak trochu jako v naivním americkém filmu – v roce 2016 na dvorku jihlavského Českého rozhlasu, kde se tamní redaktorka Olga Štrejbarová, po návratu z natáčení v domově důchodců, rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti a života. Doslova na koleni se pustila chvíli před Vánoci do práce a během prvního ročníku se za pomoci kamarádů, dobrovolníků a dárců podařilo splnit skrze facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata zhruba šest stovek přání babiček a dědečků v domovech na Vysočině, Brně nebo Lysé nad Labem. Zkrátka napsala e-mail do domovů s nabídkou, že chce jejich klientům splnit přání a potřebuje pomoc v podobě seznamů "pro Ježíška". Sama nevěděla, jestli to dokáže. Věřila v dobrá srdce lidí. A povedlo se. První seznam přání vyvěšený na facebooku pocházel z třebíčského domova. Lidé si dvacítku přání rozebrali do dvou hodin. Další pak už do pěti minut. A pak...pak už volali po dalším seznamu přání k plnění. Bylo jasné, že Ježíškova vnoučata mají šanci na život.

Aktivity si všiml Český rozhlas, který hledal alternativu za dosavadní podobný projekt pořádaný pro dětské domovy - Daruj hračku. Právě proto, že senioři byli do té doby opomíjenou skupinou a lidé evidentně měli zájem je o Vánocích potěšit, pustili se společně do spolupráce a vznikl celonárodní projekt, který hned ve svém druhém ročníku dokázal potěšit téměř dvacet tisíc seniorů. V dosud posledním ročníku, tedy o Vánocích 2019, už bylo zapojených téměř devět stovek domovů pro seniory, ústavů sociální péče a sociálních služeb z České republiky. Číslo, o kterém se na sklonku roku 2016 tehdy pětatřicetileté redaktorce ani nezdálo, přesto o něm snila. Od spolupráce s Českým rozhlasem, jeho profesionálním marketingem, zpravodajskou prací a miliony posluchačů si právě celonárodní pokrytí domovů, a co největší počet spokojených seniorů, slibovala.

Dnes, při pátém ročníku Ježíškových vnoučat, zůstávají pravidla a způsoby plnění přání seniorů v podstatě stejná. Snadná, transparentní, s jediným cílem rozdávat radost. Ať už dárek vybraný ze seznamu přání zašlete, nebo osobně předáte. Záleží na vás, ale i na seniorovi, jak moc doširoka svou náruč otevřete. 

 

Všem, kteří se rozhodli darovat kus sebe, svého času a peněz pro radost těch, kterým rodina a zájem chybí, předem moc děkujeme. Do této chvíle se vám podařilo splnit sedmdesát tisíc přání seniorů. Moc dobře víme, že za dobu existence Ježíškových vnoučat navíc vznikly stovky nových rodin. A  to je to, co nás těší úplně nejvíce. Děkujeme! Bez vás by to totiž nedávalo smysl.