O nás

Ježíškova vnoučata jsou celoroční projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož hlavním vrcholem je předvánoční sbírka. Na webu jeziskovavnoucata.cz mají lidé, vždy od poloviny listopadu, možnost vybírat si z tisíců přání seniorů, která následně plní. Souběžně se seznamem přání je otevřená také finanční sbírka, díky které je možné hradit nákladná přání ze seznamu, na které jednotlivci nestačí. Ale také následně po zbytek roku aktivity a potřeby seniorů v tisícovce zapojených zařízení Česka. Tak, aby byl jejich život veselejší, snadnější a naplněnější. (více na stránce “Celoroční radost”)

Vznik Ježíškových vnoučat

Ježíškova vnoučata založila Olga Štrejbarová v roce 2016 v Jihlavě. Právě tam tehdy pracovala jako redaktorka Českého rozhlasu. Po návratu z natáčení v domově důchodců se rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti a života. Směr, název a cíl projektu věděla okamžitě. Zbývalo jen oslovit domovy s nabídkou splnění přání jejich klientů. Sama nevěděla, jestli vše dobře dopadne. Věřila v dobrá srdce lidí. Pustila se chvíli před Vánoci do práce a během prvního ročníku se za pomoci kamarádů, dobrovolníků a dárců podařilo splnit skrze facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata zhruba šest stovek přání seniorům v domovech na Vysočině, Brně nebo Lysé nad Labem. Hned první rok tak bylo jasné, že Ježíškova vnoučata mají šanci na život. Že mají šanci změnit tisíce životů starých lidí. 

V roce 2017 spojila Olga síly s Českým rozhlasem, ve snaze dostat myšlenku mezi více zařízení pro seniory, i mezi více dárců. Od té doby se díky dárcům (Ježíškovým vnoučatům) každoročně v předvánočním období splní kolem 16 tisíc hmotných a zážitkových přání seniorů. Ježíškova vnoučata spadají od roku 2020 pod křídla Nadačního fondu Českého rozhlasu. Díky tomu je možné pořádat každoročně veřejnou finanční sbírku, která umožňuje uhradit nákladnější položky na seznamu, ale také plnit přání a potřeby seniorů v Česku celoročně. Nejen o Vánocích.

Do této chvíle se Ježíškovým vnoučatům podařilo skrze seznam na www.jeziskovavnoucata.cz splnit více než 100 tisíc přání seniorů. Plus další, o kterých se možná ani nedozvíme. Moc dobře totiž víme, že za dobu existence Ježíškových vnoučat vznikly a vznikají stovky nových rodin a přátelství. A  to je to, co nás těší úplně nejvíce. 

Děkujeme, Ježíškova vnoučata! Bez vás by to nedávalo smysl. A děkujeme i našim nepostradatelným partnerům, kterými jsou Český rozhlas, DHL Express a Kaufland Česká republika!

Chcete-li dát o Ježíškových vnoučatech vědět