Jak napsat Ježíškovi

Tady je dobré říct, že hlavní spojkou mezi Ježíškem a dárcem jsou pracovníci domova, centra nebo stacionáře. Zkrátka vybraná sestřička, pečovatel nebo pečovatelka, která hraje v celém příběhu nenahraditelnou roli. Která obchází s tužkou a papírem seniory, za kterými Ježíšek (rodina, kamarád) už dlouho nepřišel a ptá se jich na jejich sny a přání.

Rádi bychom řekli, že stačí blok, tužka a čas na to obejít klienty ve vašem domově nebo sociálním zařízení a zeptat se jich na to, co by si přáli. Jenže víme, že to není tak jednoduché. Čeká vás po pravdě hodně práce, telefonátů, emailů a dotazů. Ale také hodně radosti na konci této “mise”, kdy uvidíte v očích svého klienta, kterého máte rádi, radost jakou jste dlouho neviděli.

Nenechte se odradit tím, že vám při sepisování přání senior vám řekne, že nic nepotřebuje. To známe od našich babiček nebo dědečků všichni. Proto jim řekněte, že nechcete vědět, co potřebují. Ale co si PŘEJÍ. Může to být celoživotní sen, který vypadá, že je nesplnitelný. Když vám řekneme, že paní Jarmilce jsme dokázali splnit přání, jakým bylo setkání s papežem. Paní Lídě jízdu formulí a další (84 leté kouzelné babičce) seskok padákem, jistě pochopíte, že možné je vše. Stejně jako pan František si přál parťáka na ryby a Jiřinka upéct buchtu Karlu Gottovi a dát si s ním kávu. Žádný sen není nesplnitelný. Myslete na to, až budete seniora přesvědčovat, aby si Ježíškovi napsal.

 

Jak na to

Pokud jste pracovníkem domova seniorů, stacionáře nebo jiného pobytového centra či domu s pečovatelskou službou a chcete se stát pravou rukou Ježíška, napište nám na email vnoucata.domovy@rozhlas.cz a my vám pošleme všechny potřebné instrukce. Komunikaci s domovy má na starosti naše milá, věčně usměvavá a nezničitelná Marietta a právě s tou budete vše plánovat a řešit.

Takže...? Už máte tužku a papír? :-)